Rola odżywiania

Poza różnorodnymi bodźcami, czyli strawą intelektualną, trzeba też dostarczyć dziecku odpowiednich składników odżywczych w tradycyjnym tego słowa znaczeniu. Żeby funkcjonować w sposób optymalny, nasze mózgi - tak samo jak reszta ciała - potrzebują zrównoważonej diety. Należałoby więc także i od tej strony zadbać o umysł dziecka, aby mieć poczucie, że zrobiło się wszystko, by ułatwić mu dobry start.

Właściwe odżywiane jest niezwykle ważne dla prawidłowego funkcjonowania mózgu. Proteiny (zawarte m.in. w jajach, rybach, mięsie z kurczaka czy jogurcie) są potrzebne dla zachowania odpowiedniego stanu pobudzenia, wysokiego poziomu koncentracji i sprawności umysłowej. By mózg funkcjonował jak najlepiej, obok protein w jadłospisie powinien znaleźć się selen (zawarty m.in. w owocach morza, orzechach i pieczywie pełnoziarnistym), bor (brokuły, jabłka, brzoskwinie, winogrona), kwas foliowy (zielone liście warzyw, wątróbka wołowa, fasola), cynk (ryby, fasola, zboża) oraz witaminy z grupy B (drożdże, płatki owsiane, wątroba, mięso, ryby, jaja, orzechy, pieczywo pełnoziarniste). Wszystkie te składniki maja skuteczniejsze działanie, gdy dostarczymy je organizmowi w sposób naturalny, a nie za pomocą pigułek kupionych w aptece.

Badania nad związkami między dietą i mózgiem dowiodły, iż także pewne oleje mają szczególne znaczenie dla rozwoju uzdolnień poznawczych dzieci. Mózgi składają się w ok. 60% z tłuszczów, więc odpowiedni dobór spożywanych tłuszczów ma ogromny wpływ na optymalizację naszych możliwości umysłowych. Największą rolę w rozwoju i działaniu odgrywają dwa z nich: DHA i AA (nie mylić z Anonimowymi Alkoholikami ;-))

Pewnie nic Ci te nazwy nie mówią, więc kilka słów na ich temat.

DHA to kwas tłuszczowy omega-3 stanowiący jeden z naturalnych składników ludzkiego mleka. Badacze odkryli jeszcze w latach 90- tych, że dzieci karmione piersią są na ogół lepszymi uczniami niż dzieci karmione z butelki. DHA pomaga zachować sprawność komórek nerwowych, dzięki czemu komunikacja między nimi jest skuteczniejsza. Kiedy neurony pracują pełną parą, wówczas wysyłają i przenoszą sygnały z wielką szybkością. DHA pełni tę samą rolę dla sprawnego funkcjonowania komórek nerwowych, co wysokiej jakości smar dla maszyny produkcyjnej. DHA odgrywa decydującą rolę w utrzymaniu całego systemu przepływu informacji w mózgu w idealnej formie.

AA - kwas arachidonowy - to kolejny kwas tłuszczowy (z grupy omega-6), który odgrywa szczególną rolę w rozwoju wzroku, uzdolnień poznawczych i centralnego układu nerwowego w okresie wczesnego dzieciństwa.

Poza ludzkim mlekiem bogatym źródłem obu kwasów tłuszczowych są tłuste ryby (np. tuńczyki, łososie, makrele). O ile Twoje dziecko nie wymaga jakiejś szczególnej diety ze względów medycznych, włączenie tłustych ryb na stałe do jego jadłospisu da Ci pewność, że zarówno jego mózg, jak i reszta organizmu, będzie należycie odżywiona.

Aby prawidłowo funkcjonować, mózg musi też otrzymywać odpowiednią ilość wody. Dzieci, które są odwodnione, mogą wyglądać na znudzone, apatyczne i ospałe. Woda bardzo dobrze wpływa na pracę mózgu. Wspomaga proces tworzenia neuroprzekaźników (impulsów chemicznych), które przenoszą informacje pomiędzy neuronami. Warto nauczyć dzieci pić - obok innych napojów - czystą wodę. Soki owocowe z powodu wysokiej zawartości cukru są przez organizm traktowane jako pokarm. Po wypiciu soku uruchamia się proces trawienny, który dodatkowo powoduje spadek poziomu wody w organizmie. Niech więc Twoje dziecko ma stały dostęp do niegazowanej wody mineralnej lub po prostu do dzbanka ze zwykłą, przegotowaną wodą. Czysta woda najlepiej gasi pragnienie.

Gdy mowa o odżywianiu, warto wspomnieć o jeszcze jednej rzeczy. Badania potwierdziły, że nasza sprawność umysłowa i fizyczna jest najwyższa, gdy spożywamy kilka niewielkich posiłków w ciągu dnia, zamiast typowych obfitych trzech. Taki sposób odżywiania skutkuje wyższym poziomem insuliny, niższym poziomem kortyzolu oraz lepszym wchłanianiem glukozy. Dlatego postaraj się przyzwyczaić dziecko do pięciu lekkich posiłków w trakcie każdego dnia.

Powyższy tekst pochodzi z książki Jolanty Gajda Inteligencja Twojego dziecka


photo photo photo photo